Pedodonti

0-3 yaş grubu çocuklarının süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu  sorunların önlenmesini gerektiren bir anabilim dalıdır.
 
Süt Dişlerinin Önemi:
Süt dişleri toplam 20 tanedir.Süt dişlerininen önemli bakımı çocuğun iyi beslenmesini sağlamaktır.Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimini de süt dişlerin oluşumuna bağlıdır.Süt dişleri kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı dişleri korumakta ve kalıcı diş çıkarken ona yol göstermektedir.Süt dişi erken çekildiğinde ise bu yol gösterme fonksiyonu da ortadan kalmaktadır.Pedodonti uzmanlarının en önemli amacı problemlerin oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çürüksüz,sağlıklı bir yaşama yönlendirmektir.
 
Diş Çürüğü:
Diş çürüğü diş üzerindeki bakterilerin ve besinlerin dişe yer etmesi sonucu oluşan asitlerle diş sert dokularının yıkımı ile başlayan bir hastalıktır. Özellikle 0-3 yaş grubu çocuklarda uyku sırasında biberon içine ballı, şekerli yada bisküvili süt gibi gıdaların içine konulup çocuğa verilmesi, şekerli gıdaların emziğe batırılması sonucu küçük yaştaki çocuklarda görünen çürüklere biberon çürüğü adı verilir.
Koruyucu Uygulamalar;
 
Diş çürüğünü önlemek için kullanılan fissür ve flor örtücü işlemleri yer alır.
 
Fissür Örtücü: Daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin çürümeye meyilli kısımları kapatıp bakterilerin dişe ulaşmasına izin vermeyen ve çürüğü önleyen akışkan bir dolgu maddesidir.(6 ay bir kontrol edilmelidir.)
 
Flor Uygulaması: Flor dişlerin çürümesini önleyen ve yapısını kuvvetlendiren bir maddedir. Dişler ilk çıktığı zaman diş minesi olgunlaşmadığından yeni  dişler genellikle  çürüğe fazlasıyla yatkın ve dirençsizdir.Flor diş minesini kuvvetlendirir ve çürümeye karşı korur.(6 ayda bir uygulanmalıdır.)

ZÜLGANİ CENGİZ