Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş
İnsanlar neredeyse birbirleriyle her an iletişim ve etkileşim halindedir. İnsanlar güzel dişlere çoğu zaman doğuştan sahip olamayabilirler. Bazen çevresel faktörlerde dişlerde aşınmaya ve bozulmaya sebep olabilirler. Sayı bakımından bakıldığı zaman eksik olan dişi kapatmak için estetik diş kaplama yöntemleri kullanılır. Sadece daha güzel dişlere sahip olabilmek için günümüzde acısız ve ağrısız diş kaplama yöntemlerine başvurulmaktadır.
 
Zirkonyum diş 1700’lü yıllarda keşfedilmiştir. Zirkonyum metalinden üretilen beyaz renkli korozyona ve sıcaklığa dayanıklı şeffaf bir görünüm veren ve metale alerjisi olan insanlara çok rahat bir şekilde uygulanabilen bir işlemdir. Genelde dişlerimize porselen kaplama yapılır. Metal destekli ve metal desteksiz olarak ikiye ayrılır. Metal destekli kullanımları daha yaygındır. Zirkonyum kaplamalar ışığı geçiren bir yapıya sahip oldukları için diş etinde koyu bir renk oluşturmazlar. Zirkonyum ile kaplı olan dişler orijinale daha yakındır. Sıcaklığa ve korozyona dayanıklı oldukları için daha çok tercih edilmektedir. Zirkonyumu dişimize uygulamadan önce saf mineral hali ile değil zirkon ya seramiği formuna dönüştürüldükten sonra kullanılır. Zirkonyum maddesi beyaz renkte olduğundan dolayı dişte daha şeffaf bir görüntü oluşturur. Diş eti kenarları beyaz olduğundan daha çok tercih edilir. Zirkonyum çok reaktif bir maddedir. Havada veya herhangi bir sıvının içerisine girdiği zaman hemen oksitlenerek korozyona karşı daha kuvvetli bir hal alır. Bundan dolayı zirkonyum maddesinin alındığı yerin güvenilir olması oldukça önemlidir. Zirkonyumun farklı formlara dönüşümü sırasında havadaki oksijen ile etkileşime girmesi zirkonyumun yapısına zarar verir. Bu yüzden diş yapımında kullanılacak zirkonyumun özel fırınlarda işlenmesi gerekir. Yapılan zirkonyum diş fiyatları doktorun kalitesine değil, diş estetisyeninin becerisine bağlı değildir.
 
Zirkonyum biyo uyumluluğu çok yüksek olan bir materyaldir. Aynı zamanda da diş eti sağlığına da katkı sağlar. Estetik açısından bakıldığı zaman da zirkonyum tercih edilmektedir. Beyaz bir metaldir. Dayanıklılık açısından üstün baskıya ve gerilme kuvvetlerine daha dirençlidir. Diş dokuları ve diş eti ile mükemmel bir uyum içerisindedir. Bu durum zirkonyumu daha kullanılır bir madde kılar. Zirkonyum diş sayesinde insanlar özgüveni yüksek bir şekilde toplum içerisinde çok daha rahat gülebilirler. Zirkonyum tedavisi genellikle; önceden dişleri kesilmiş kişilerde ayrık dişleri birleştirmede, ağzında metal destekli köprü kaplama olan kişilerde, kırık dişlerin düzeltilmesinde, Rengi ve yapısı bozulmuş diş dolgularının düzeltilmesinde kullanılır. Zirkonyum diş kaplamasının klasik diş kaplamasına göre avantajları; yalıtıcı özelliği ile sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez, metal destekli porselenler kaplamalar mekanik olarak dişe yapıştırılır. Kahve çay sigara gibi dış etkenlerle diş renk değiştirmez zirkonyum ağızda tat bozukluğuna ve ağız kokusuna yol açmamaktadır. Diş kaplaması yapılırken dişler kesildikten sonra dişlerin 3 boyutlu yapısı tarayıcılarla bilgisayara aktarılır.
 
Bunlar iki çeşittir. Öncelikli olarak dişler kesilir kesilmez hastanın ağzına ölçü malzemesi koymaya gerek kalmadan ağız içi tarayıcılarla ve kamera yardımıyla görüntü sayısal ortama aktarılır. Ve bundan sonra planlama tamamen bilgisayar ortamında hazırlanır. Daha sonra cadcam sistemine veriler gönderilir. Zirkon bloklar burada döner sistemler yardımıyla porselen dişlerin alt yapısı haline getirilir. Bir başka yöntemde ise hastanın dişleri kesilir daha sonra ağzından ölçü alınır. Ölçü alındıktan sonra laboratuvara giden ölçüler özel alçı sistemleri ile dökülür ve ölçünün aslı elde edilir. Bundan sonra bilgisayardaki tarayıcıya benzer özel aletlerle bu ölçüler taranır ve buradan da bilgisayara aktarılır. Zirkonyum diş porselen diş artık hazırdır. Ağıza yapılan kaplamaların şekilleri yüz şekli ile uyumlu olmalıdır. Diğer önemli olan konu ise yüzün bombesidir. Hastanın cinsiyeti de çok önemli bir husustur.

HİZMETLERİMİZ