Protez Diş

Protez Diş
İnsanların çenelerinde bulunan doğal dişler, pek çok farklı nedenden dolayı kaybedilebilmektedir. Bu nedenler farklı ağız sağlığı sorunları, çürüme, yaralanma olarak ortaya çıkabiliyor. Dişlerin kaybedilmesi sonrasında pek çok kişi ilk dönemlerde bu dişin bulunduğu yerin boş kalmasından herhangi bir rahatsızlık duymuyor. Ancak daha sonrasında artık eksik olan dişlerin yerine getirilmesi adına protez diş kullanılmaktadır. Günümüzde protezler pek çok farklı alanda kullanılsa da bu alanların başında diş geliyor. Genel olarak protezler, diş hekimliği içerisinde en son kullanılan yöntem olarak bilinir. Bunun nedeni ise öncelikli olarak diş hekimliğinde diş çürükten korunur, çürüyen dişin dolgusu yapılarak tedavi etmektir.
 
Dişte meydana gelmiş olan hasar hiçbir yöntemin işe yaramayacağı kadar kötü bir hale gelmişse protez diş uygulamasına geçilebilmektedir. Protez, dişin aşırı derecede çürüdüğü, dolgunun yetersiz olacağının düşüldüğü durumlarda kullanılmaktadır. Her ne kadar tüm diş hekimleri protez diş konusunda gerekli olan eğitime sahip olsa da bazı durumlarda kişilerin dikkat etmeleri gereken şey, bu konuda gerçek anlamda deneyimli hekimler ile çalışmak olmalıdır. Protez ucuz dişler kendi içlerinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar sabit ve hareketlidir. Sabit protez estetik porselen diş daima ağız içine yapıştırılıp takıldıktan sonra tekrardan çıkartılamamaktadır. Hareketli protez kesimli dişlerde ise kullanıcı bu dişleri dilediği zaman takılıp çıkarılabilmektedir. Sabit protezler genel olarak az sayıdaki dişi eksik olan hastalara yapılmaktadır. Hareketli protezler ise çok sayıda dişinin kaybeden hastalar için kullanılır.
 
Hasta ağzındaki bütün dişleri kaybetmişse, onun için yapılacak şey tam protezdir. Kısmi diş kaybı meydana gelmişse, parsiyel olarak da adlandırılan kısmi protez diş uygulaması yapılabilmektedir. Sabit diş protezlerinde hastanın kendi dişleri kullanılır. Dişler kesildikten sonra hazırlanır, ardından üzeri kaplanır ve hastanın ağzına tekrardan monte edilir. Tedavinin sonrasında hasta dişleri çıkartamayacaktır. Metal porselen sabit oldukça uzun süredir kullanılmaktadır. Sabit protezler 10 gün içerisinde yapılabilmektedir. Bu esnada hasta birkaç kere hekimine uğrar. Sabit protezlerin yaklaşık olarak 5 ila 8 yıl içerisinde değiştirilmesi gerekmektedir. Değişim için protezlerin zarar görmesini beklememek ve değişimin yapılması gerekir.
 
Hareketli protezler ise kendi içinde tam ve parsiyel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu protezlerin yapılması sabit protezlere oranla çok daha uzun süre alabilir. Hasta yapım esnasında 6 – 7 seans boyunca hekimin yanına giderek dişlerin ölçümleri ve yapımı devam eder. Birçok kişi hareketli protezlerin yalnızca belirli bir yaş sonrasında yapılmaya başlandığı görüşündedir. Ancak bu son derece yanlıştır. Çünkü kişinin diş sayısı ne kadar eksik olmuşsa, hareketli protez gereksinimi de o denli artacaktır. Protez hesaplı dişlerin yaş ile hiçbir ilgisi yoktur. Genel olarak protez takan kişilerin en büyük sıkıntısı, dişlerin ağız içinde konuşma esnasında hareket etmesidir. Bu durum da kişileri özellikle psikolojik olarak etkilemektedir.
 
Hareketli protez uygulamayacak insanlar için de farklı çözümler meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla yapılması gereken tek şey, doğru araştırmalardır. Hareketli protezlerin kullanılması esnasında kişilerin protezleri en iyi şekilde temizlemesi ve koruması gerekmektedir. Fırçalar gerek temizlenir gerek fırçalanırken özel ürünlerin kullanılması önemlidir. Çünkü bu dişler klasik tarzda temizlenmeye başlandığı zaman ciddi anlamda zara görecektir. Genel olarak protezler hazırlandıkları materyallere ve kullanım biçimine göre farklı şekilde fiyatlandırılmaktadır. Kişiler en uygun fiyatları protezleri yaptırmak adına öncelikli olarak doğru doktoru bulmalıdır. Daha sonrasında da sıra protezlerin yapılmasına gerekiyor. Daha sonrasında ise sıra tedaviye gelir. Yapılacak doğru tedavi sayesinde kişiler protez sgk dişlerini herhangi bir sorun yaşamadan kullanmaya devam edebilirler.

HİZMETLERİMİZ