Damak Diş

Damak Diş
Dişler yalnızca yiyeceklerin kolay bir şekilde tüketilmesine yardımcı olmaz. Aynı zamanda yüzün güzel bir görüntüye erişmesini de sağlamış olur. Bundan dolayı da pek çok kişi dişlerine çok büyük özen gösterir. Ancak kimi zaman ne yapılırsa yapılsın istenilen sonuç ortaya çıkmaz. Dişlerin düşmesi sonrasında bazen kişiler bu konuya yeterli oranda önem göstermez. Ancak sonrasında ciddi sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Kişilerin dişlerinde çok ciddi eksilmeler meydana gelir. Birçok insan damak diş gibi protez dişlerin yalnızca ilerleyen yaşlarda kullanılabileceğini zanneder. Halbuki diş sorunlarının yaşı yoktur. Genetik nedenlerin yanı sıra dişleri doğru bir şekilde kullanamama sonrasında ortaya çıkacak sorunların çözümü adına damak dişler kullanılmaktadır.
 
Bütün diş doktorları genel anlamda protez dişler ile alakalı gerekli eğitimi alırlar. Ancak bu, her doktorun istenilen başarılı sonuçları ortaya koyduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü bazı doktorlar, almış oldukları bu eğitimin yanı sıra bir de ekstradan damak yapımı diş gibi protez dişler konusunda ekstradan eğitimler alırlar. Bu eğitimlerin sonrasında da artık her türlü ağız yapısına uygun dişi çok kolay bir şekilde yapabilirler. Eğitimi ve pratiği yeterli oranda olmayan doktorların yapacakları işlemler ise fiyatları ne kadar uygun olursa olsun istenilen etkiyi kişilere vermez. Bu tarz durumlar ile karşılaşmak istemeyen kişilerin yapmaları gereken şey ise oldukça basit.
 
Öncelikli olarak doğru doktorun bulunması gerekiyor. Tam protez olarak da adlandırılan damak protezi dişler için doktor seçiminin yapılmasının sonrasında kişilerin ağızları detaylı olarak incelenir. Damak ankerli dişler çeneyi kaplamış olan diş etlerinin üzerinde duracak şekilde hazırlanırlar. Kimi durumlarda damak dişleri yapılırken kişilerin kendi dişlerinden bazıları sağlam bir şekilde durabilir. Bu durumda ise sağlam dişlere kanal tedavisi yapılır. Böylece çürüme gibi sorunların önüne geçilmesi hedeflenir. Ardından da protez dişlerin altlarına sığmaları adına kısaltma işlemi yapılır. Kısaltma esnasında hasta hiçbir şekilde acı hissetmeyecektir. Böylesi protezlere overdenture adı verilir. Alt çenedeki protezlerin ağızda sorunsuzca kalması, üst protezlere oranla çok daha zordur. Bundan dolayı overdenture işlemi alt çene için en iyi çözümdür.
 
Bu çözüm için ağızda birkaç dişin kalması önemlidir. Lakin bu dişlerin bazı noktalarda uygun olması gerekmektedir. Azı ve köpek dişleri, kanal uzunluklarının yanı sıra çenedeki var olan diş protezi pozisyonlarından dolayı en fazla tercih edilen dişler arasında yer almaktadır. Dişlerin protezlere uygun olarak doğru bir şekilde şekillendirilmesi adına dişin canlı kısmı ortaya çıkabilecektir. Bu durumun ağrılı bir şekilde insanlara zarar vermesini engellemek için de devreye kanal tedavisi girer. Dişler, protezin içinde bulunan açık alanlara girecek metal dökümler ile çerçevelenecektir. Protezlerin ağız içerisinde çok daha iyi bir şekilde kalması için de isteğe bağlı olarak metal dökümlerin üzerine bağlantı parçaları da eklenebilmektedir.
 
Kimi zaman ise metal dökümler olmadan kullanılmadan da doğal dişler korunarak damak çıtçıtlı dişler üzerine oturtulabilmektedir. En iyi sonucun elde edilmesi adına öncelikli olarak yapılması gereken şey muayenedir. Kişiler en uygun damak kancalı diş fiyatlarını alırken dişlerini muayene ettirmeli ve hangi tedavilerin en uygunu olduğuna doktorun karar vermesi beklenmelidir. Pek çok doktor her zaman önceliğini ana dişlerin korunmasından yana kullanmaktadır. Çünkü ne kadar sağlam diş varsa, üzerinde yapılacak protez dişlerin tutunması o kadar kolaylaşırken dişlerin ücreti de azalmış olacaktır. Bundan dolayı hastalar asla sağlam dişlerini çektirme taraftarı olmamalıdır. Doğru damak diş tedavisinin yapılmasının sonrasında ise hasta herhangi bir sorun yaşamadan dişlerini kullanmaya başlayacaktır.

HİZMETLERİMİZ