Diş Dolgusu

Diş Dolgusu
DOLGU NASIL YAPILIR
Diş dolgusunun yapılışı, diş dolgusu için kullanılacak malzemenin çeşidine ve yöntemine göre değişir. Ancak, her çeşit dolgu yapım sürecindeki ortak olan husus, çürüğün uygun araçlar yardımıyla temizlenip, dişin çürük kısmının dişten uzaklaştırılmasıdır. Bu işlem esasında, uygun bir boşluk hazırlanır. Hazırlanan bu boşluğa kavite denir. İyi bir dolgu yapılmasının en önemli koşulu, çok iyi bir kavite hazırlamaktır. Seçilen dolgu maddesine ve yöntemine göre ve özel malzemelerle, dişe çürümeden veya madde kaybından önceki doğal formu tekrar verilir.
 
DOLGU ÇEŞİTLERİ NELERDİR
Dolgu çeşitleri denildiğinde, dişteki boşluğun hangi dolgu maddeleriyle ve hangi yöntemle doldurulduğunu anlamak gerekir. Diş hekimleri, dolgu maddelerini seçerken, arka dişlerde çiğneme basıncına dayanabilmesini; ön dişlerde de mümkün olduğunca fark edilmemesini, diğer bir anlatımla estetik görünmesini gözetir. Tüm bölgelerde yapılan dolgularda, dişe ve dişin özüne zarar vermemek dolgu yapım sürecinde temel ilkedir.
 
AMALGAM DOLGU
Amalgam dolgulara, gümüş dolgular da denilir. Diş hekimliğinde uzun yıllar uygulanmış dolgu çeşididir. Amalgam, dayanıklı ve ekonomik bir dolgu maddesidir. Gümüş, kalay ve bakır alaşımının civa ile karıştırılması ile elde edilir. Gümüş renginde olduğu için estetik nedenlerle ve amalgam dolgu maddesinin içinde civa kullanılması nedeni ile sıhhi nedenlerle tercih edilen bir dolgu çeşidi değildir.
 
 
 
KOMPOZİT DOLGULAR (DİŞ RENGİNDE DOLGULAR)
1960 lı yıllara kadar amalgam dolgular kullanılmış, bu yıllardan sonra, içinde slikon dioksit olan plastik dolgu maddeleri kullanılmaya başlanılmıştır. Özel mavi bir ışıkla sertleştirildiğinden, halk arasında lazer dolgu veya ışınlı dolgu olarak da bilinir.
 
Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır
Kompozit dolgu malzemeleri, dolgu için hazırlanmış bulunan kaviteye dolgu maddelerinin tabaka tabaka yerleştirilmesi suretiyle yapılır. Her bir takaba özel ışık yardımıyla sertleştirilir. Daha sonra kompozit dolgu malzemeleri dişe göre düzeltilir, şekillendirilir ve diş formu verilir.
 
Kompozit Dolguların Avantaj ve Dezavantajları
Kompozit dolguların, estetik görünümü, amalgam dolgulardan iyi fakat porselen dolgular kadar iyi değildir. En büyük dezavantajı işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır, soğuk sıcak hassasiyeti oluşabilir. Ayrıca, dolguların renkleri, çay, kahve, kola ve şarap gibi boyayıcı maddeler nedeni ile zaman içinde hafifçe değişebilmektedir.
 
 

 

HİZMETLERİMİZ