Diş Eti Hastalıkları

Diş Eti Hastalıkları
Diş eti dişleri çevreleyen, diş köklerini tutan yumuşak bir dokudur. Bir çok sebep ile diş eti rahatsızlığı yaşanabilir. Bu rahatsızlıklara peridontal rahatsızlık denir.
 
Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?
Diş eti hastalıkları,
- Diş etlerinin şişmesi
- Diş etinin sıyrılması ( geriye doğru itilmesi)
- Gingivitis
- Diş etinin dişler arasına doğru uzaması gibi hastalıklardır.
 
Diş Eti Rahatszılıklarının Belirtileri Nelerdir?
Diş eti rahatsızlıklarının belirtileri,
- Diş eti kanamaları
- Diş hassasiyeti
- Dişlerin fırçalarken acıması gibi belirtiler diş eti hastalıklarının en önemli belirtileridir.
 
Diş Hastalıklarına Neden Olan Etmenler Nelerdir?
Diş eti hastalıklarına neden olan şeyler,
- Dişlerin iyi fırçalanmaması ve ağız bakımının iyi yapılmaması
- Diş taşı oluşumu ( tartar)
- Gingivitise yol açan bakteri ve mikrop birikmeleri
- İltihaplardır.
 
Periodontal Rahatsızlıklar Nasıl Tedavi Edilir?
Periodontal rahatsızlıklar,
- Diş taşlarının (tartar) temizlenmesi
- Diş çürüklerinin onarılması
- Gingival marjindeki gingivitis oluşumuna sebep olabilecek bakterilerin temizlenmesi
- İleri aşamadaki periodontal rahatsızlıklar için bu uygulamalara ek olarak cerrahi müdahaleler gereklidir.
 
Periodontal Rahatsızlıkların Tedavileri Acı Verir mi?
Bazı uygulamalarda lokal anestezi uygulanır ve acıler engellenir. Bazı uygulamalarda ise lokal anesteziye ihtiyaç yoktur. Çünkü duyulacak acı dayanılmayacak boyutlarda değildir.
 
Diş Eti Tedavileri Kanlı İşlemler midir?
Ufak dereceli kanamalar söz konusu olabilir. Bu kanamalar, uzun sürmez ve işlemler bittikten sonra durdurulmadan hasta taburcu edilmez.
 
Diş Eti Tedavileri Kaç Seansta Uygulanır?
Diş eti tedavileri bazen tek seansta bazen ise 2 – 3 seansta tamamlanır. Bunun sebebi dişlerdeki problemlerdir. Örneğin diş eti problemi başlangıç evresinde ise diş muayenesinden sonra tartarlar temizlenir ve gerekli koruyu işlemler yapılarak önlem alınır. Hastanın diş bakımına özen göstermesi ile önlenen diş etleri kontrol altında tutulur. Fakat diş eti problemlerinin tedavisi için geç kalındıysa cerrahi müdahaleler söz konusu olacağı için en az 3 seans gerekli olabililr. İlk seansta dişler cerrahi müdahalae için hazırlanır. Sonraki seanslarda sırası ile cerrahi adımlar uygulanır. Bu ayarlamalar uygulanması gereken tedaviye göre doktor tarafından belirlenir.
 
Periodontal Rahatsızlıklar Önlenebilir mi?
Elbette önlenebilir. Bunun için alınacak önlemler basittir. Bu önlemlerin başında dişleri fırçalamak gelir. Dişleri düzenli fırçalamak ve doğru kıl sertliğinde diş fırçası seçmek bu amaç için önemlidir. Çünkü doğru sertlikteki diş fırçası ile doğru diş fırçalamanın ilk adımı atılmış olur. Buna ek olarak doğru hareketler ile dişleri düzenli olarak fırçalamak önemlidir.
Dişleri fırçalamanın yanı sıra, diş ipi kullanmak, fırça ile temizlenemeyen noktalrda diş ipi ile temizlik sağlamak önemlidir. Kullanacağınız diş ipi kaliteli ve steril olmaldır. Dişlere yatay olarak sabitlenip, ileri geri hareketler ile diş arası temizlik yapılmalıdır. Bu hareteler yavaşça ve yumuşak şekilde diş etlerine yaslanmadan yapılmalıdır.
 
Diş Eti Tedavilerinden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Diş eti rahatsızlarının tedavilerinden sonra, bazı konulara dikkat edilmelidir. Bu konular, diş eti rahatsızlıklarına sebep olan konulr ile aynıdır. Yani söz konusu tedavilerden sonra,
- Gingivitis probleminin tekrarlanmaması için diş ve ağız bakımına dikkat edilmelidir. Bunun için en önemli önlemlerden birisi diş fırçasını sık sık yenilemektir. Dişler fırçalandıktan sonra da diş fırçası temizlenmeli ve koruyucu bir kutu içine konulmalıdır.
- Diş ipi ve gargara kullanımları ihmal edilmemelidir.
- Diş etleri diş fırçalama esnasında zedelenmemelidir.
Tüm bu adımlar dişlerin bakteriler ile sarınmasını engeller ve diş eti hastalıklarının oluşmasına sebep olan gingivitis ve tartar oluşumlarını önler.
 
Diş Eti Hastalıkları Tedavilerinde Yaş Sınırı Var mıdır?
Periodontal tedavilerde yaş sınırlaması şu şekildedir. Dişlerde çürük ve tartar, bakteri plağı oluşumlarının temizlenmesinde yaş sınırı yoktur. Fakat cerrahi müdahalelerde 15 yaşın üzeri daha uygundur. Buna ek olarak ciddi diş eti rahatsızlıkları 15 yaş üzerinde görüldüü için bu tedaviler her yaş için uygundur.
 
Diş Eti Tedavileri Hamile Anne Adaylarına Uygulanabilir mi?
Elbette. Anestezi dozu ayarlanarak, sadece anestezik sprey kullanılarak hamile anne adaylarının da diş eti problemleri çözümlenebilir.
 
Periodontal Hastalıklar Tekrar Yaşanabilir mi?
Tedavi edilen söz konusu problem önlem alınmazsa tekrarlayabilir.
 
Çözümlenmeyen Diş Eti Hastalıkları Daha Büyük Sorunlara Yol Açar mı?
Eğer diş eti hastalığınız varsa ve dental fobi nedeni ile bu problemin çözümü için doktora başvurmayı erteliyorsanız daha büyük diş ve sağlık problemlerine davetiye hazırlıyorsunuz demektir. Çünkü tedavi edilmeyen diş eti problemleri tüm dişlerinizi kaybetmenize sebep olabilir, iltihaplanma ve mikroplar sebebi ile ağız kokusu, dişlerden kaynaklanabilecek bazı sağlık problemleri canınızı sıkabilir.
 
Diş Eti Problemleri İçin Çocukları Bilinçlendirmek Önemlidir
Diş ve diş eti problemleri dişleri tehdit eden en büyük sorunlardır. Bu sorunların yaşanmaması için çocuklarda diş bakımının düzenli yapılması için kazandırımlar yapılmalıdır. Çünkü diş problemlerinin büyük çoğunluğu çocuk yaşlarda başlar ve bakımsız dişler ile problemler büyür. Dişçi fobisi ile de içinden çıkılmaz bir hal alan diş problemlerinin yaşanmaması çocuk yaşlarda kazanılan diş bakımı alışkanlığıdır.

HİZMETLERİMİZ